Sprawdź czy możesz być dotknięty depresją
Diagnozuj i Lecz – kwestionariusz phq9 – pomoc w diagnostyce depresji.
W dzisiejszym zabieganym świecie, depresja często pozostaje niezauważana, ukryta za maskami pozorów i fałszywymi uśmiechami. Przez wielu bagatelizowana, zyskuje coraz wyższe miejsce w rankingu przyczyn śmiertelności.
To zaburzenie psychiczne dotyka ludzi niezależnie od pokolenia, osłabiając ich zdolność do normalnego funkcjonowania we wszystkich aspektach życia.
Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym - to stan znacznie poważniejszy, który może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia a w najgorszych przypadkach samobójstwa.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), każdego roku ponad 700 000 osób traci życie z powodu samobójstw, czyniąc je czwartą najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób w wieku 15-29 lat.
Prognozy WHO wskazują, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie. Jednym z głównych wyzwań jest jednak niski poziom świadomości dotyczący zaburzeń psychicznych oraz stygmatyzacja osób chorych na depresję.
Statystyki Eurostatu z 2019 roku porównujące nasz kraj z innymi państwami europejskimi ukazują stosunkowo niski odsetek osób cierpiących na depresję (4,2% w Polsce w porównaniu do średniej europejskiej wynoszącej 7,2%). Takie dane sugerują istnienie poważnych problemów z diagnozowaniem depresji.
Poprawa diagnozy i świadomości na temat depresji staje się zatem kluczowym zadaniem w kontekście poprawy zdrowia psychicznego społeczeństwa.
Z tego powodu uruchomiliśmy kampanię profilaktyczną pod nazwą „Diagnozuj i lecz”, w ramach której rozpowszechniamy Kwestionariusz Zdrowia Pacjenta PHQ-9, jako narzędzie pierwszej pomocy psychiatrycznej.
Jest to drugi najczęściej stosowany kwestionariusz diagnostyczny w kierunku depresji na świecie.
Kwestionariusz ten może być używany zarówno do wstępnej diagnozy, jak i monitorowania zmian w zaburzeniach na przestrzeni czasu. W walidacji narzędzia w populacji polskiej obliczono wartość graniczną 12 pkt. Jest to optymalny punkt odcięcia do przesiewowej diagnozy depresji u osób w wieku od 18 do 60 lat. Należy jednak pamiętać, że wynik kwestionariusza nie jest równoznaczny z diagnozą kliniczną. Jeśli respondent uzyska 12 punktów lub więcej, zaleca się skorzystanie z pomocy specjalisty (Andrzej Kokoszka, Adam Jastrzębski, Marcin Obrębski Psychiatry 2016; 13, 4: 187–193).
Zmiany w mózgu w depresji mogą być odwracalne poprzez odpowiednie leczenie. Daj sobie szansę i sprawdź się. Diagnozuj i lecz!
Według klasyfikacji ICD-10, aby stwierdzić występowanie epizodu depresyjnego, muszą występować przez co najmniej dwa tygodnie przynajmniej dwa z trzech poniższych objawów:1
- obniżenie nastroju,
- utrata zainteresowań i zdolności do odczuwania radości (anhedonia),
- zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności,
oraz dwa lub więcej spośród następujących objawów:
- osłabienie koncentracji i uwagi,
- niska samoocena i mała wiara w siebie,
- poczucie winy i małej wartości,
- pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości,
- myśli i czyny samobójcze,
- zaburzenia snu,
- zmniejszony apetyt.
- Stanisław Pużyński, Jacek Wciórka: Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Opisy kliniczne i wskazówki diagnostyczne. Kraków: UWM „Vesalius”, 2007, s. 107–116.